מאמרים

אזרחות רומניה

ישראלים רבים מחזיקים באזרחות אירופאית נוספת יחד עם האזרחות הישראלית. אזרחות רומניה היא אזרחות אירופאית לכל דבר. המחזיקים בה רשאים להתגורר באירופה ולעבוד בשטחה. שימו לב, אזרחות רומנית עוברת בירושה כך שאתם תוכלו להעביר לילדכם את הזכאות ולקבל אותה מתוקף אזרחות רומנית שהייתה שייכת לסבא או סבתא. חשוב להדגיש שבני זוג לא יוכלו לקבל אזרחות על בסיס האזרחות שלכם, אך הם רשאים לקבל ויזה שמאפשרת עבודה ומגורים.

מה צריך לעשות בשביל לקבל אזרחות רומנית?

לאור בקשות רבות שהוגשו אל הקונסוליה הדרישות הפכו מורכבות יותר. כיום, קבלת אזרחות רומנית מותנית בהבנה בסיסית (לפחות) של השפה הרומנית במעמד ההשבעה. יש להישבע אמונים למדינה בכדי לקבל אזרחות. אם אתם מעוניינים לקבל אזרחות רומניה או לבדוק זכאות על בסיס קשר משפחתי כדאי לפנות בהקדם אל חברה שמתמחה בתחום. התהליך נמשך בין שנה לשנתיים כאשר רוב הפעולות מתבצעות אונליין.

איך מתחילים את התהליך?

השלב הראשון הוא בדיקת זכאות. עלינו לוודא שיש בסיס להגשת הבקשה בכדי למנוע בזבוז מיותר של משאבים. החוק הרומני קובע זכאות לאזרחות על בסיס לידה ברומניה או קשר דם ישיר לאדם שנולד ברומניה. אם אין לכם מסמכים שמעידים על האזרחות הרומנית של סבא או סבתא (אפשרי גם סבא רבא) ניתן לפעול לאיתור תעודת הלידה הרלוונטית ברשומות של רומניה.

כעת כאשר יש לכם כבר מסמכים שמעידים על זיקה משפחתית ישירה לאדם שהייתה לו בעבר אזרחות רומניה, אפשר להמשיך את השלב הבא. בכדי לקדם את התהליך מהר ככל האפשר ולהגדיל את הסיכויים לקבלת תשובה חיובית יש לבנות תיק מסמכים מוכיח מעל לכל ספק את הקשר הישיר שלכם לבעל אזרחות רומנית. שימו לב שאתם נדרשים לתרגם לרומנית עם חותמת אפוסטיל כל מסמך שמוגש אל השגרירות. חותמת אפוסטיל מוכיחה את האמינות של המסמך. מסמכים שיוגשו ללא חותמת לא יתקבלו.

איזו שבועה דרושה לקבלת אזרחות רומניה?

לאחר שכל המסמכים שהגשתם עוברים בדיקה בקונסוליה תקבלו הזמנה לשבועה. כעת אתם צפויים להתמודד עם הליך קצר, לא מסובך אך חשוב מאוד בשפה הרומנית. יש ללמוד רומנית בסיסית לפחות בכדי לצלוח את ההליך הקצר. עליכם להגיע אל הקונסוליה כאשר אתם מכירים היטב את נוסח השבועה המבוקש. השבוע מתבצעת אל מול קונסול רומניה. אין אפשרות להשלים את התהליך ולקבל אזרחות ללא שבועה. נציין שאפשר וכדאי להמשיך להחזיק באזרחות ישראלית יחד עם האזרחות הרומנית.

Back to top button
דילוג לתוכן