מאמרים

דרכון רומני

ההצטרפות של רומניה אל האיחוד האירופאי הפכה את האזרחות הרומנית מבוקשת בקרב ישראלים. דרכון רומני ניתן רק לבעלי אזרחות כך שבכדי להוציא דרכון רומני אתם זקוקים תחילה לאזרחות. החוק הרומני קובע זכאות לאזרחות לכל מי שנולד ברומניה כאשר הזכות לאזרחות עוברת בירושה. בהתאם, אם סבא או סבתא שלכם נולדו ברומניה אתם כצאצאים שלהם זכאים להגיש בקשה ולקבל אזרחות ובהמשך גם דרכון.

האם ניתן להגר לאירופה כאשר רק לאחד מבני הזוג דרכון רומני?

קיימת אפשרות להגר לאירופה כאשר אחד מבני הזוג מחזיק באזרחות אירופאית. בן/בת הזוג שאין להם אזרחות רשאים להצטרף במתכונת של איחוד משפחות. בן/בת הזוג שאין להם אזרחות צפויים לקבל ויזת שהייה עם אישור עבודה. החוק הרומני קובע זכאות לאזרחות על פי קשר דם כך שבני/בנות זוג אינם זכאים לאזרחות אך ילדים כן.

כמה זמן לוקח לקבל דרכון רומני?

הליך קבלת אזרחות ודרכון רומני דורשת כשנה עד שנתיים. המורכבות של התהליך נקבעת על פי הסטטוס האזרחי הנוכחי. ככל ששנת היציאה מרומניה יותר רחוקה כך ההליך צפוי להיות מורכב יותר. בכדי לזרז את התהליך עליכם להשיג מסמכים מקוריים שמוכיחים שלא היה ויתור על אזרחות והאזרחות לא נשללה. במצבים בהם בעל האזרחות המקורית ויתר מרצונו על האזרחות ההליך צפוי להימשך כשנתיים.

איך אפשר לקבל אזרחות רומנית ללא מסמכים?

עם השנים מסמכים באופן טבעי מתפוררים או נאבדים. קבלת אזרחות רומנית אפשרית גם ללא מסמכים. אם יש לכם בן משפחה שנולד ברומניה אפשר יהיה לאתר ברשומות של רומניה את תעודת הלידה ולבסס עליה את הגשת הבקשה. ניתן לאתר תעודות לידה ולבסס בקשות לאזרחות גם במקרים בהם בעל האזרחות אינו בין החיים.

אלו מסמכים צריך בשביל לקבל את הדרכון הרומני?

קבלת דרכון רומני דורשת רק הגשת בקשה, ההליך המורכב הוא קבלת אזרחות. הגשת בקשה לאזרחות רונית דורשת הוכחת לידה של קרוב משפחה עם קשר דם ישיר ברומניה. בנוסף, ילידי ישראל נדרשים להציג תעודת לידה ישראלית, רישום אוכלוסין, תעודת אזרחות ישראלית, תעודת נישואין, תעודת יושר. את המסמכים אתם מתבקשים לאסוף מהרשויות השונות כאשר את רוב הבקשות למסמכים אפשר היום להגיש אונליין. תרגום מסמכים מתבצע באמצעות נוטריון.

האם שירות בצבא מבטל את הזכאות לאזרחות?

שירות פעיל בצבא עשוי לעורר חשש ולהפוך את ההליך למורכב יותר. ישראלים רבים קיבלו אזרחות רומנית וגם דרכון לאחר השלמת שירות צבאי. צפוי קושי רק כאשר הבקשה מוגשת על ידי חייל בסדיר או חייל בשירות קבע.

Back to top button
דילוג לתוכן